Železniční muzeum Kroměříž
Činnost našeho kroměřížského železničního muzea dlouhodobě podporuje město Kroměříž
Železniční muzeum Kroměříž bylo poprvé otevřeno v květnu 2014, od té doby je ve vybrané dny během hlavní turistické sezony v provozu každý rok. Průběžně se pak snažíme naše sbírky rozšiřovat a muzeum postupně rozvíjet.
Otevírací doba muzea, kontakty
Vážení příznivci železnice,železniční muzeum je mimo hlavní turistickou sezonu uzavřeno. Seznam otevíracích dnů pro rok 2025 bude zveřejněn na těchto webových stránkách. Děkujeme Vám za přízeň a těšíme se brzy opět naviděnou.
Pro skupiny zájemců (dětské tábory, výpravy, odborné exkurze) je možné individuálně domluvit prohlídku i mimo vyhlášené termíny. Rádi Vám také individuálně zpřístupníme prostory muzea jako kulisu např. pro fotografování svatby. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím e-mailu v zápatí stránky, nebo na telefonu +420 602 575 513.
Muzeum najdete v administrativní budově lokomotvního depa Kroměříž, vedle staniční budovy (pozice na mapě). Vstup do budovy je ze strany od kolejí.
V historické pokladně je možné zakoupit turistické vizitky muzea a trati Kojetín - Tovačov, pohledy, pexeso a publikace týkající se historie tratí přilehlých k našemu muzeu.
Co je v našem muzeu k vidění?
Expozice dopravy, přepravy a zabezpečovacích zařízení
Železnice je obrovským kolosem, ve kterém do sebe jednotlivé části musí přesně zapadat. Veřejnost však vidí pouze zlomek toho, co obnáší jízda vlaku.Seznamujeme návštěvníky s vývojem zabezpečování železniční dopravy a ukazujeme, co vše zahrnuje práce dopravních zaměstnanců. Přípravu vlakové cesty demonstrujeme na elektromechanickém staničním zabezpečovacím zařízení z železniční stanice Moravské Bránice, které je propojeno se skutečnými světelnými návěstidly, výstražníkem a výhybkou (s pohyblivými jazyky přestavovanými pomocí skutečého přestavníku, jištěnými závorníkem). Nabízíme ale i porovnání s evolučně mladšími typy zabezpečovacích zařízení, např. s funkčně zapojeným ovládacím pultem typového elektronického stavědla z bývalé železniční stanice Olomouc město, která je dnes už pouze zastávkou.
Expozice sdělovací techniky
Pro celé lidstvo, ale i pro železniční dopravu byla odjakživa důležitá komunikace. V našem muzeu naleznete průřez celou historií sdělovací techniky – od telegrafu po telefonní aparáty. Naší chloubou je pak funkčně propojená dvojice dálnopisů Siemens T100, na které si návštěvníci mohou zkusit odeslat svou vlastní zprávu.Do sdělovací techniky na železnici ale také neodmyslitelně patří hodiny provozované systémem jednotného času. Obdivovatele tohoto skloubení elektrotechnického důvtipu a strojírenské preciznosti můžeme potěšit, neboť u nás naleznou průřez základními výrobními typy hodin používanými na území Československa. Samozřejmostí je, že jsou propojeny s matečními kyvadlovými hodinami a jsou plně funkční.
Nejnovějším a nejpůsobivějším exponátem této sekce naší expozice je ale tabule nástupištního informačního zařízení vyráběného společností PRAGOTRON. Náš konkrétní exemplář se podařilo zachránit z Valašského Meziříčí a tak si návštěvníci našeho muzea mohou užít ikonického klapavého zvuku spojeného s provozem tohoto zařízení.
Expozice provozu železničních vozidel
V této sekci muzea mají návštěvníci možnost zhlédnout několik artefaktů z oblasti konstrukce a provozu železničních vozidel, které dokážou lecčím překvapit. Málokdo si totiž dokáže představit, jak velký může být píst spalovacího motoru dieselektrické lokomotivy nebo jak z blízka vypadá trolejový drát, z nějž lokomotivy odebírají proud po kiloampérech. Nejen děti pak jistě potěší možnost usednout za zrenovovaný pult strojvedoucího z motorového vozu řady M131.1 s pohyblivými prvky.Do této části expozice také jednoznačně patří i několik exponátů, které svými rozměry neumožňují umístění do běžných výstavních prostor. Ano, řeč je o našem historickém motoráčku, který je deponován v přilehlé kruhové remíze.
Reportáže a obrazové postřehy z muzea
Článek serveru idnes.cz (rok 2022): Budoucí železničáři skládali praktické zkoušky v muzeuPořad Technické památky Českých zemí (rok 2022): Zlínský kraj, Železniční muzeum Kroměříž
Reportáž České televize v rámci pořadu Toulavá kamera (rok 2021): www.ceskatelevize.cz
Kroměřížsko - Blog o regionu (2021): Železniční muzeum Kroměříž: úžasný svět vláčků a nádraží
Reportáž ze slavnostního otevření (rok 2014): www.vlaky.net
Reportáž z demontáže zařízení v Moravských Bránicích (rok 2010): www.vlaky.net
Provoz dálnopisného přístoroje: www.youtube.com